Georgia High School Football Weekly (11/8/17)

towns
Towns County To Play In Postseason For First Time In School History

The regular season is over and it’s playoff time in Georgia High School football.  Let’s take a look at how the top teams in each classification finished the season:

  • 7A – Archer (10-0) beat Shiloh 49-0.  QB Carter Peevey passed for 266 yards and four touchdowns.  Archer will open the playoffs at home against Meadowcreek (7-3).  This will be the first meeting between to two schools.
  • 6A – Tucker (9-1) shutout Stephenson 38-0.  The Tigers jumped out to a 17-0 lead in the first quarter and never looked back.  Tucker will host Lakeside-Evans (2-8) this week.  This week’s first round game will be the first meeting.
  • 5A – Rome (10-0) defeated Woodland-Cartersville 62-0.  Jalynn Sykes had 102 yards rushing for the Wolves.  Rome will host Cedar Shoals (6-4) this week.   Rome defeated Cedar Shoals 26-17 in the first round of the 2000 playoffs.
  • 4A – Cartersville (10-0) won their region showdown with Troup 52-13.  Rico Frye rushed for 187 yards and Trevor Lawrence passed for 200 yards.  The Purple Hurricanes will begin their quest for another state title when they host Pickens (5-5).  Cartersville is 20-0 all-time against Pickens.
  • 3A – Cedar Grove (10-0) demolished Redan 73-0.  Jadon Haselwood had 55 yards receiving along with two touchdowns.  He also intercepted two passes.  Cedar Grove will host Adairsville (6-4) this week.  This will be their first meeting.
  • 2A – Benedictine (10-0) beat Jeff Davis 41-0.  Travis Blackshear had 76 yards rushing and three touchdowns.  The Cadets will host Berrien (4-6) this week.   Benedictine and Berrien will play for the first time.
  • 1A (Public) – Manchester (10-0) edged Macon County 22-20.  Garrett Brown threw a game-tying touchdown pass to Jon Ferguson with 15 seconds left then Kelvin Turner scored for the two-point conversion.  Manchester has a bye in the first round of the playoffs this week.
  • 1A (Private) – Eagle’s Landing Christian (10-0) beat Landmark Christian 69-7.  The Chargers dominated the game with 573 yards of total offense.  ECLA will have a bye this week.

NEWS FROM THE WEEK

  • There were 29 new region champions this season.  Only 27 of 56 region champions from last season were able to repeat.
  • Mini-games were needed in five regions to determine playoff spots.
  • Marietta qualified as this season’s 7A wildcard team.
  • Calhoun tied a state record with their 17th consecutive region title.  They tied Lincoln County (1982-1998).
  • Speaking of Lincoln County, they have the state’s longest streak of playoff appearances with 44.
  • Warner Robins won their region title and finished 10-0 after finishing 3-7 last season.  The biggest turnaround this season.
  • Howard (6-4) has qualified for the playoffs for the first time in school history.
  • South Effingham has the worst record (1-9) in the postseason.  They beat Statesboro last week to clinch a playoff spot.
  • Towns County has qualified for their first playoff in school history.  The school began playing football in 1969.
  • Jenkins (10-0) finished with their first undefeated regular season in school history.
  • Campbell was 0-10 last season.  They finished 4-6 and qualified for their first playoff game since 2006.
  • Walton (10-0) was 4-6 last year.
  • Americus-Sumter won their first region title in school history.  Americus merged with Sumter County in 2004.

BLOWOUT OF THE WEEK

Cedar Grove 73, Redan 0

POLL JUMPER OF THE WEEK

Aquinas (7-3) went from unranked to #6 in this week’s poll after their 30-27 win over Stratford Academy to win the Region 7 title.

PLAYER OF THE WEEK

John Paul of Aquinas ran for 103 yards and a touchdown, passed for 207 yards and two touchdowns and made five tackles in a 30-27 win over Stratford Academy.

PERSONAL WATCH LIST:

  • Warner Robins 35, Bainbridge 6 – The Demons only needed the first half to win their first region title since 2013.  Dylan Fromm was 28-of-35 passing for 310 yards and three touchdowns.  Warner Robins will host South Effingham (1-9) this week.  This will be their first meeting.  South Effingham’s only win this season was their last game where they defeated Statesboro 28-17 to claim the playoff spot.
  • Clinch County 32, Telfair County 13 – Charles McClelland had 94 yards passing and 112 yards rushing.  The Panthers will have a bye in the first round of the playoffs.
  • Villa Rica is playing basketball.

GHSA STATE PLAYOFF BRACKETS ARE HERE:

MILTON’S PREDICTIONS:

After reviewing all of the brackets, here are my final four teams for each classification.  My pick for state champions are in bold:

  • 7A – Brookwood, Archer, Lowndes, Grayson
  • 6A – Alpharetta, Tucker, Lee County, Harrison
  • 5A – Rome, Buford, Warner Robins, Wayne County
  • 4A – Marist, Woodward Academy, Cartersville, Mary Persons
  • 3A – Greater Atlanta Christian, Peach County, Cedar Grove, Calhoun
  • 2A – Brooks County, Rabun County, Thomasville, Benedictine
  • 1A Public – Manchester, Clinch County, Irwin County, Commerce
  • 1A Private – Eagle’s Landing Christian Academy, Prince Avenue Christian, Tattnall Square, Fellowship Christian

FIRST ROUND PLAYOFF SCHEDULE

Class 7A
Collins Hill at Milton
South Gwinnett at Brookwood
Newnan at Tift County
Roswell at Hillgrove
West Forsyth at Mill Creek
Meadowcreek at Archer
Colquitt County at Pebblebrook
North Cobb at Walton
Newton at Parkview
Mountain View at South Forsyth
Etowah at McEachern
Campbell at Lowndes
Norcross at Grayson
North Forsyth at North Gwinnett
North Paulding at Woodstock
Marietta at Westlake
Class 6A
Dalton at Douglas Co.
Gainesville at Alpharetta
Effingham Co. at Coffee
Drew at Evans
Hughes at Allatoona
Pope at Dacula
Northside, WR at Brunswick
Lakeside, Evans at Tucker
Lanier at Centennial
Sequoyah at Mays
Lovejoy at Grovetown
Richmond Hill at Lee Co.
Chattahoochee at Winder-Barrow
Alexander at Harrison
Heritage, Con. at Stephenson
Valdosta at Glynn Academy
Class 5A
Banneker at SW DeKalb
Cedar Shoals at Rome
New Hampstead at Bainbridge
Dutchtown at Starr’s Mill
Miller Grove at Jackson, Atl.
Paulding Co. at Buford
Harris Co. at Ware Co.
McIntosh at Stockbridge
Clarke Central at Carrollton
North Springs at Arabia Mtn.
Eagle’s Landing at Whitewater
South Effingham at Warner Robins
Kell at Flowery Branch
Columbia at Carver, Atlanta
Griffin at Jones Co.
Thomas Co. Cent. at Wayne Co.
Class 4A
Northwest Whitfield at Cedartown
Madison Co. at Marist
Spalding at Cairo
Salem at Burke Co.
Troup at Heritage, Ringgold
West Hall at St. Pius
Northside, Col. West Laurens
Richmond Acad. at Woodward Acad.
Oconee Co. at Blessed Trinity
Pickens at Cartersville
North Clayton at Thomson
Howard at Americus-Sumter
White Co. at Jefferson
Chapel Hill at Ridgeland
Baldwin at Eastside
Carver, Columbus at Mary Persons
Class 3A
Bremen at Lovett
Jackson Co. at GAC
Tattnall Co. at Cook
Jackson at Jenkins
Westminster at North Murray
East Hall at Morgan Co.
Monroe at Pierce Co.
Savannah at Peach Co.
Hart Co. at Dawson Co.
Adairsville at Cedar Grove
Pike Co. at Southeast Bulloch
Appling Co. at Crisp Co.
North Hall at Monroe Area
Pace Academy at Calhoun
Windsor Forest at Westside, Macon
Dougherty at Liberty Co.
Class 2A
Douglass at Callaway
Monticello at Rockmart
Vidalia at Brooks Co.
Butler at Dodge Co.
Temple at B.E.S.T. Academy
Chattooga at Rabun Co.
Fitzgerald at Toombs Co.
Washington Co. at Screven Co.
Banks Co. at Pepperell
South Atlanta at Heard Co.
Harlem at Dublin
Jeff Davis at Thomasville
Coosa at Elbert Co.
Spencer at Hapeville Charter
Southwest at Jefferson Co.
Berrien at Benedictine
Class 1A (private)
Strong Rock Christian at Calvary Day
Wesleyan bye
Hebron Christian at Savannah Christian
Eagle’s Landing Christian bye
Walker at Whitefield Academy
Prince Avenue Christian bye
Mount de Sales at Darlington
Aquinas bye
Brookstone at Savannah Country Day
Mount Pisgah Christian bye
Tattnall Square at First Presbyterian
Athens Academy bye
Fellowship Christ. at George Walton
Stratford Academy bye
Our Lady of Mercy at Mount Vernon
Mount Paran Christian bye
Class 1A (public)
Telfair Co. at Marion Co.
Mount Zion-Carroll bye
Chattahoochee Co. at Wash.-Wilkes
Manchester bye
Dooly Co. at Trion
Clinch Co. bye
Turner Co. at Schley Co.
Mitchell Co. bye
Towns Co. at Pelham
Macon Co. bye
Taylor Co. at Lincoln Co.
Irwin Co. bye
Montgomery Co. at Charlton Co.
Commerce bye
Miller Co. at Jenkins Co.
Emanuel Co. Institute bye


TEAM SPOTLIGHT

The Rabun County Wildcats are currently 10-0 and ranked #5 in Class 2A.  The Wildcats haverabun played football since 1949 and have compiled a record of 361-327-13.  They have had three seasons when they finished the regular season undefeated (1957, 2016, 2017).   Rabun County has now qualified for the playoffs 25 times in their 69 year history (last six seasons).  They have advanced to the quarterfinals three times (1998, 2015, 2016).  Frank Snyder is their winningest coach with a 91-51-7 record from 1950-1964.  Their most notable player was TE Charlie Woerner who played at Georgia in 2015.   The home field is Frank Snyder Stadium located in Tiger, Georgia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s