Georgia High School Football Weekly (11/16/17)

northside
Northside Warner Robins Surprises Brunswick 24-21 in First Round of GHSA Playoffs

It’s playoff time in the Georgia High School Association (GHSA) as teams battled in the first round of the state playoffs last week.  Rankings mean nothing at this point as you have to win to advance.  So let’s take a look at the scoreboard from last week and schedule for the second round games:

Class AAAAAAA
First round
Milton 44, Collins Hill 15
Brookwood 28, South Gwinnett 0
Tift Co. 59, Newnan 13
Hillgrove 49, Roswell 7
Mill Creek 29, West Forsyth 14
Archer 37, Meadowcreek 0
Colquitt Co. 49, Pebblebrook 7
Walton 28, North Cobb 14
Parkview 42, Newton 35
Mountain View 31, South Forsyth 13
McEachern 39, Etowah 7
Lowndes 60, Campbell 6
Grayson 31, Norcross 14
North Gwinnett 55, North Forsyth 7
Woodstock 28, North Paulding 14
Marietta 34, Westlake 7
Second round
Milton at Brookwood
Tift Co. at Hillgrove
Mill Creek at Archer
Colquitt Co. at Walton
Mountain View at Parkview
McEachern at Lowndes
Grayson at North Gwinnett
Marietta at Woodstock
Class AAAAAA
First round
Douglas Co. 13, Dalton 6
Alpharetta 40, Gainesville 24
Coffee 52, Effingham Co. 32
Evans 69, Drew 32
Allatoona 27, Hughes 7
Dacula 42, Pope 14
Northside, W. Robins 24, Brunswick 21
Tucker 55, Lakeside-Evans 7
Centennial 48, Lanier 14
Mays 48, Sequoyah 28
Grovetown 35, Lovejoy 27
Lee Co. 29, Richmond Hill 21
Winder-Barrow 36, Chattahoochee 7
Harrison 33, Alexander 28
Heritage, Conyers 20, Stephenson 7
Glynn Academy 27, Valdosta 3
Second round
Douglas Co. at Alpharetta
Coffee at Evans
Allatoona at Dacula
Northside, Warner Robins at Tucker
Centennial at Mays
Grovetown at Lee Co.
Winder-Barrow at Harrison
Heritage, Conyers at Glynn Academy
Class AAAAA
First round
Southwest DeKalb 35, Banneker 17
Rome 63, Cedar Shoals 13
Bainbridge 48, New Hampstead 6
Starr’s Mill 31, Dutchtown 28
Jackson, Atlanta 14, Miller Grove 0
Buford 54, Paulding Co. 23
Ware Co. 24, Harris Co. 6
Stockbridge 40, McIntosh 7
Carrollton 35, Clarke Central 16
Arabia Mountain 35, North Springs 21
Eagle’s Landing 45, Whitewater 3
Warner Robins 30, South Effingham 17
Flowery Branch 21, Kell 14
Carver, Atlanta 36, Columbia 0
Jones Co. 32, Griffin 8
Wayne Co. 28, Thomas Co. Central 0
Second round
SW DeKalb at Rome
Bainbridge at Starr’s Mill
Jackson, Atlanta at Buford
Ware Co. at Stockbridge
Carrollton at Arabia Mountain
Eagle’s Landing at Warner Robins
Flowery Branch at Carver, Atlanta
Jones Co. at Wayne Co.
Class AAAA
First round
Cedartown 47, Northwest Whitfield 14
Marist 38, Madison Co. 14
Cairo 26, Spalding 20
Burke Co. 35, Salem 7
Troup 31, Heritage, Ringgold 7
St. Pius 44, West Hall 31
West Laurens 14, Northside, Col. 7
Woodward Acd. 48, Richmond Acd. 35
Blessed Trinity 35, Oconee Co. 0
Cartersville 48, Pickens 21
Thomson 48, North Clayton 8
Americus-Sumter 27, Howard 14
Jefferson 29, White Co. 13
Ridgeland 63, Chapel Hill 7
Baldwin 21, Eastside 16
Mary Persons 27, Carver, Columbus 0
Second round
Cedartown at Marist
Cairo at Burke Co.
Troup at St. Pius
West Laurens at Woodward Academy
Blessed Trinity at Cartersville
Thomson at Americus-Sumter
Jefferson at Ridgeland
Baldwin at Mary Persons
Class AAA
First round
Lovett 32, Bremen 0
GAC 49, Jackson Co. 0
Cook 26, Tattnall Co. 14
Jenkins 28, Jackson 21
Westminster 37, North Murray 7
East Hall 50, Morgan Co. 36
Pierce Co. 28, Monroe 21
Peach Co. 45, Savannah 0
Dawson Co. 49, Hart Co. 14
Cedar Grove 48, Adairsville 13
Pike Co. 43, Southeast Bulloch 28
Crisp Co. 56, Appling Co. 7
Monroe Area 42, North Hall 7
Calhoun 27, Pace Academy 3
Westside, Macon 14, Windsor Forest 0
Liberty Co. 43, Dougherty 6
Second round
Lovett at Greater Atlanta Christian
Cook at Jenkins
East Hall at Westminster
Pierce Co. at Peach Co.
Dawson Co. at Cedar Grove
Pike Co. at Crisp Co.
Monroe Area at Calhoun
Westside, Macon at Liberty Co.
Class AA
First round
Callaway 28, Douglass 8
Rockmart 47, Monticello 7
Brooks Co. 39, Vidalia 7
Dodge Co. 44, Butler 8
B.E.S.T. Academy 34, Temple 27
Rabun Co. 49, Chattooga 6
Toombs Co. 34, Fitzgerald 31
Screven Co. 42, Washington Co. 7
Pepperell 57, Banks Co. 0
Heard Co. 42, South Atlanta 3
Dublin 42, Harlem 0
Thomasville 35, Jeff Davis 14
Elbert Co. 41, Coosa 7
Hapeville Charter 24, Spencer 0
Jefferson Co. 45, Southwest 14
Benedictine 56, Berrien 14
Second round
Callaway at Rockmart
Brooks Co. at Dodge Co.
B.E.S.T. Academy at Rabun Co.
Toombs Co. at Screven Co.
Pepperell at Heard Co.
Dublin at Thomasville
Elbert Co. at Hapeville Charter
Jefferson Co. at Benedictine
Class A (private)
First round
Calvary Day 42, Strong Rock Christ. 7
Wesleyan bye
Sav. Christian 22, Hebron Christian 15
Eagle’s Landing Christian bye
Whitefield Academy 26, Walker 7
Prince Avenue Christian bye
Darlington 26, Mount de Sales 3
Aquinas bye
Sav. Country Day 33, Brookstone 7
Mount Pisgah Christian bye
First Presbyterian 49, Tattnall Square 28
Athens Academy bye
Fellowship Chr. 41, George Walton 35
Stratford Academy bye
Mount Vernon 21, O.L. of Mercy 14
Mount Paran Christian bye
Second round
Calvary Day at Wesleyan
Savannah Christian at ELCA
Whitefield Academy at Prince Avenue
Darlington at Aquinas
Sav. Country Day at Mount Pisgah
First Presbyterian at Athens Academy
Fellowship Christ. at Stratford Acad.
Mount Vernon at Mount Paran Christ.
Class A (public)
First round
Marion Co. 28, Telfair Co. 27
Mount Zion, Carroll bye
Wash.-Wilkes 34, Chattahoochee Co. 0
Manchester bye
Dooly Co. 56, Trion 35
Clinch Co. bye
Schley Co. 14, Turner Co. 6
Mitchell Co. bye
Pelham 41, Towns Co. 14
Macon Co. bye
Lincoln Co. 28, Taylor Co. 12
Irwin Co. bye
Charlton Co. 49, Montgomery Co. 46
Commerce bye
Jenkins Co. 30, Miller Co. 14
Emanuel Co. Institute bye
Second round
Marion Co. at Mount Zion, Carroll
Washington-Wilkes at Manchester
Dooly Co. at Clinch Co.
Schley Co. at Mitchell Co.
Pelham at Macon Co.
Lincoln Co. at Irwin Co.
Charlton Co. at Commerce
Jenkins Co. vs. Emanuel Co. Institute
BLOWOUT OF THE WEEK:
  • Ridgeland 63, Chapel Hill 7

PLAYER OF THE WEEK:

Stockbridge WR Marquez Ezzard had six receptions for 255 yards in the 40-7 win over McIntosh.

NOTES FROM LAST WEEK:
  • Towns County lost their first playoff game in school history, 41-14 to Pelham.
  • B.E.S.T. Academy, Eagle’s Landing, Grovetown, Jackson-Atlanta, Mt. Vernon Presbyterian, Mountain View and Pike County won their first playoff games.
  • Jenkins County won their first playoff game since 1960.
  • Northside-Warner Robins had a mild upset of Brunswick as they held on for a 24-21 win.  Northside was outgained 442-213 and completed on one pass which was a 43-yard TD for the winning score.  Northside will now play Tucker.  Both teams are very familiar with each other having played five times.  Tucker won last year’s game.   With the way Northside has played this year, I really don’t see them advancing.
  • Marietta made the most of their at-large entry by shocking Westlake 34-7.
  • Valdosta is the first defending champion from last season to go down as they lost to Glynn Academy 27-3.

PERSONAL WATCH LIST:

  • Warner Robins 30, South Effingham 17 – Warner Robins won against 1-9 South Effingham but they were not sharp.  Jarius Burnett rushed for 212 yards to help Warner Robins pull away from South Effingham.  The Demons will host Eagle’s Landing (7-4) this week in the second round.  Warner Robins is 3-0 all-time against Eagle’s Landing.  They last played in 2005.  This is the first time Warner Robins has advanced past the first round since 2013.
  • Clinch County had a bye.  The Panthers will host Dooly County (5-6) this week.  Clinch County leads the series 8-4.  They last played in 2015 when the Panthers defeated Dooly County 30-8 in the first round of the playoffs.

TOP SECOND ROUND MATCHUPS:

  • Milton at Brookwood – Milton (no relation to me) has been on a roll but must now face Gwinnett powerhouse Brookwood.  This will be the first meeting between the schools.
  • Coffee at Evans – I think this is an intriguing matchup.  No one has paid much attention to Evans from Augusta.  Coffee is a team that you can never put away.   This should be one of the better games in the second round.
  • Jones County at Wayne County – Wayne County got everyone’s attention when they beat Valdosta earlier in the year.  Jones County has rolled along with only a loss to Stockbridge in week 9.  Wayne County leads the all-time series 7-2.  Jones County beat Wayne County 39-15 in the first round last season.
  • Baldwin at Mary Persons – This will be a good one in Middle Georgia.  Baldwin has stumbled into the second round with a 7-4 record but seems to be peaking at the right time.  Mary Persons is 9-2 and hoping to go further than their semifinal appearance last season.  Mary Persons leads the all-time series 8-2 and have won the last four games.
  • Westside Macon at Liberty County – Westside Macon is a hard time to predict.  I expected more than a 14-0 win over Windsor Forest in the first round but the Seminoles won and now they play Liberty County who has won their last six games.  This will be the first meeting.
  • Cook at Jenkins – Cook always seems to find a way to win in the playoffs on the road.  You can’t count the guys from Adel out of any game.  Jenkins is hoping to go where they haven’t been since 1966.  The teams have played once before in 2015 where Cook won 30-21.
  • Brooks County at Dodge County – Dodge County has quietly flown under the radar undefeated.  Brooks County is 9-1 and has had lots of success under Coach Maurice Freeman.  Eastman will be rocking on Friday night for this one.  This will be the first meeting between the schools.
  • Dublin at Thomasville – This one seems like one of those old-school matchups.  Their first meeting was in the 1963 semifinals won by Dublin 9-6.  The all-time series is tied 3-3.  They last played in 2008.
  • Savannah Christian at Eagle’s Landing Christian Academy – Both of these teams have been dominate among the private schools in Class 1A.  Savannah Christian has been rebuilding in the past few seasons.  ELCA has won 32 straight and looking for their third straight title.  ELCA won the only previous meeting between the schools 42-7 in the 2012 quarterfinals.

TEAM SPOTLIGHT:

The Pike County Pirates are located in Zebulon, Georgia.  They have fielded a team since 1971. pikeco Their all-time record is 159-296-4.  They have qualified for the playoffs seven times.  Their best season was in 2008 when they finished 9-2.  Their longest winning streak was nine games from October 13, 2000 to October 5, 2001.    Their biggest rival is Lamar County.  They have played 32 times with Lamar County leading the all-time series 25-7.    Their most recent most notable player was offensive lineman Dylan Jeffery who was one of the top lineman named by the Atlanta Journal Constitution in 2012.

 

Advertisements

Published by

miltonhooper

I love to get paid for writing but I continue to write anyway. It is something I feel driven to do. I may not always get the grammar correct but I hope I can entertain whoever reads it.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s